Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Data: 10.01.2022 r., godz. 08.00    768
Dofinansowanie do żłobka
W związku z wprowadzeniem ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, nasz żłobek dysponuje potrzebnymi danymi osobowymi, które podaliście Państwo w procesie rekrutacji.
W przypadku zmiany jakichkolwiek danych osobowych i kontaktowych prosimy o uzupełnienie lub uaktualnienie danych wynikających z ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 do dnia 14 stycznia 2022 r.

FORMULARZ DO UZUPEŁNIENIA DANYCH

Dofinansowanie to będzie przysługiwało – na wniosek – rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Będzie ono związane z pobytem nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecka w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt (bez wyżywienia, ale z uwzględnieniem zniżek zapewnionych przez podmiot prowadzący).

Dofinansowanie będzie przysługiwać:
  • na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie,
  • na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym,
  • na dziecko w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia.
Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował elektroniczne wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

O dofinansowanie rodzic może wystąpić najwcześniej 1 kwietnia 2022 r. Jednak ZUS może przyznać dofinansowanie od stycznia 2022 r. lub kolejnego miesiąca, jeśli dziecko uczęszczało w tym czasie do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Więcej informacji na portalu ZUS i gov.pl